Ushqimet pro dashurisë ― 12 Afrodiziakët natyrorë që duhet të mbash shënim

Ushqimet pro dashurisë ― 12 Afrodiziakët natyrorë që duhet të mbash shënim

Siç thotë kënga"shqiptart e bojn ma s'miri".
Ne shqiptarët jemi qejflinj, në dashni, e në ushqim.

Ky artikull i përfshin të dyja.

Ka ushqime që të japin energji, që të mprehin shikimin, forcojnë memorien apo edhe luftojnë tulin ne bark. Por këto afrodiziakë shërbejnë për një qëllim më pikant: përmirësojne jetën tënde seksuale. Harushit Pooh gjithmonë i ka pëlqyer që herë pas here të mbledhë ndonjë vegël shtesë këtej, ndonjë tjetër andej e t'ia shtojë kutisë së tij të vjetër të veglave.
speca_djeges

SPECAT DJEGËS  Kapsaicina, një përbërës që gjendet në specat djegës, rrit qarkullimin dhe pompimin e gjakut dhe stimulon receptoret ndjesor, kështu që të bën të ndjehesh më në formë.

Shparg+avocado

AVOKADO  Vitamina E në këtë frut e bën trupin të çliroje hormonet si testosteroni, estrogjen, dhe progjesteroni, të cilët qarkullojnë në gjakun tuaj dhe stimulojnë ambjentin seksual si zgjerimin e klitorit dhe rrisin lagështinë vaginale.

banane

BANANJA  Fruti më mbresëlënes, i pëlqyer nga sportistët anembanë: Bananja është e pasur me potasium, një përbërës kyç që ndihmon në forcimin e muskujve. Kështuqë kur të arrihet në orgazëm, kontraksionet do jenë më intensive.

coko

ÇOKOLLATA ― Çokollata është dashuri, çokollata është jetë. U pëlqen të gjithëve nga i vogli te i madhi. Por përtej ndjesisë së mirë që na jep kur e konsumojmë, kakao përmban kimikatin feniletilaminë, një stimulant që zgjon një gjëndje të brishtë qetësie, mirëqënjeje dhe eksitimi, gjë që e bën seksin të duket një ide e shkëlqyer. -- E kush tha që nuk është? Për të pavendosurit jepu içik çokollatë e merruni vesh :P

midhje_goce deti

MIDHJET/GOCAT E DETIT ― E di, e di: Midhjet si afrodiziak duket e pazakontë, por ato vërtetë i japin shkëndijë epshit! Këto butakë janë të mbushur me zink, një mineral që stimulon prodhimin e testosteronit, që lidhet ngushtë me performancën seksuale.

shege

SHEGA ― Shega për super-fuqitë e saj pasionante u detyrohet antioksidantëve, që ushqejnë dhe zgjerojnë kapilarët e gjakut, duke bërë kështu që të kalojë më shumë gjak nëpër to. Rezultati? Rritja e ndjeshmërisë gjenitale.

vera_e_kuqeVERA E KUQE ― Përveç se të relakson më shpejtë sesa një masazh në qafë, vera e kuqe përmban resveratrol, një antioksidant që ndihmon në rritjen e qarkullimin e gjakut dhe përmirëson sistemin shpërndarës në tërësi, para dhe gjatë aktit.

salmoni & arrat

SALMONI DHE ARRAT ― Janë të pasura me acide yndyrore të omega-3, që mban prodhimin e hormoneve seksualë në kulm. Farat e kungullit dhe të lirit gjithashtu përmbajë këto vajra të dobishëm.

vanilja

VANILJA ― Një akullore apo një puding Jotis me vanilje pas darke përveç se të shijon e të relakson, por kjo erëz njëkohësisht dhe stimulon butësisht receptorët e nervave, duke bërë aktin seksual të ndjehet akoma më mirë.

shalqiu-watermelon (beyonce)

SHALQIRI ― Përgatit një Martini me lëng shalqiri, ai përmban fitonutrient citruline, që shpie në shtimin e oksidit nitrik në organizëm. Me fjalët tona, kjo shkakton relaksimin e enëve të gjakut, dhe shpejton qarkullimin. Si rezultat, do ndihesh më i/e ndezur në më pak kohë.
Për çfarë kujtove se po këndonte Beyonce në "Drunk In Love" te pjesa "I've been drinking..watermelon"? Ajo këngë përmban edhe gjëra të tjera edukative e iluminuese, si puna e surfboard përshembull.. :P

MYTHS-photo-APPLE-1-640x330

MOLLA ―Dihet prej kohësh se një mollë në ditë mban doktorin larg. Por tani ky frut ka rezultuar të jetë një afrodiziak dhe sipas kërkimeve është zbuluar se një mollë në ditë në fakt përmirëson jetën seksuale tek femrat. Mollët, ashtu si vera dhe çokollata, përmbajnë polifenol dhe antioksidantë që mund të stimulojnë rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale, duke ndihmuar me eksitimin. Romakët e mbanin mollën si një afrodiziak.
honey

MJALTI ― mmm Harushit Pooh i pëlqen mjalti! ^_^ Mjalti ky ëmbëlsues natyral, ndihmon të ruash një lëkurë të re dhe rrezatuese. Gjithashtu mjalti përmban me bollëk një mineral që quhet boron i cili nxit prodhimin e testosteronit dhe estrogjenit ne metabolizëm. Dy lugë mjaltë janë mjaftueshëm që të të mbajnë për një natë të gjatë. Mjalti i përzier me qumesht mund të rrisë rezistencën, (stamina) dhe padyshim do ta bëje të dashurën tënde të lumtur!

Aphrodisiac-Foods-for-Improved-Sexual-Vitality

Janë disa detaje të vogla si këto që me pak vëmëndje mund të bësh diçka të bukur që do e mbani mend gjatë. Përveç ushqimeve do sugjeroja edhe muzikë të përzgjedhur për një atmosferë më të këndshme. Unë kam shumë këngë ndermend, moderne apo klasike, do më pëlqente të perdor Claude Debussy - Clair de Lune , akti i tretë i Suite Bergamasque.. From Eden nga Hozier.. Untitled (How Does It Feel) nga D'Angelo..Oh! Darling nga The Beatles,dhe Something -- një këngë që kam shumë përzemër nga George Harrison, këngë të cilën edhe Frank Sinatra e ka cilësuar si "Kënga më e bukur e dashurisë e shkruar ndonjëherë".. (PS. veçanerisht intriguese më duket kënga "Why Don't We Do It in the Road?",  më pëlqen mënyra sesi mendon Paul McCartney, interesant :3 haaa ai është mooonster xD.. por ok, për The Beatles do flasim herë tjetër :)).. Wicked Game nga Chris Isaac,apo What You Need nga The Weeknd -- e shumë e shumë të tjera që herë pas here koleksionoj këtu..

Por kënga më flakë, më vullkan, kënga më kryevepër për të bërë dashuri është kjo:

 

 

Mendoj se për këngë si kjo fjalët bëhen të pakuptimta....

Nuk i kuptoj asnjë fjalë, por di që fëmija im i parë do lindë nga kjo këngë :P

Mbaji mend këto këshilla, kështuqë herës tjetër, përveq qirinjve kujto të shtosh këto ushqime në darkën me partnerin/partneren për të patur një natë të zjarrtë. :)

496432

                                                                Rezultati...është i garantuar :)

329 Comments

SPECJALIŚCI TELEWIZJI SATELITARNEJ

Popularność telewizji satelitarnej rośnie wraz z nowymi kanałami telewizyjnymi w ofercie operatorów Polsat Box i Canal Plus. Oprócz zawarcia umowy na pakiet programowy należy również zamówić ustawienie oraz montaż anteny satelitarnej odpowiedzialnej za dostarczenie sygnału cyfrowego do dekodera i telewizora.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code